.....................................

.....................................

reede, 14. märts 2025

Gustav Suitsu luulepreemia

 Preemia annab välja Tartu linn ja Tartu Kultuurkapital. Preemia antakse luuletajale, kelle luulekogu kannab kõige enam Gustav Suitsu luulele omaseid väärtusi.

Eesti Kirjandusmuuseumi tänuüritusel kuulutati välja luulepreemia laureaat, kelleks on Piret Põldver oma luulekoguga "Tõmme". Preemia andis üle Tartu linnapea Urmas Klaas. 

Palju õnne!

Foto: Alar Madisson



Aasta keeletegu 2024

 Keeleteo konkursi eesmärk on tunnustada tegusid, mis tõstavad eesti keele tuntust ja mainet, mis väärtustavad eesti keele õppimist, õpetamist ja oskamist.

Auhinda antakse välja 19. korda. Tänavu kandideeris sellele 33 mullust keeletegu. Konkursil antakse välja peaauhind ja rahvaauhind. Peaauhinna võitis Paul-Eerik Rummo James Joyce'i romaani "Ujysses" tõlkimise eest eesti keelde. Palju õnne!

Foto: Liis Treimann



kolmapäev, 12. märts 2025

Etluskonkursi Haapsalu voor

Meie kooli 5. klassi õpilane Reio Niilo  võitis oma vanusegrupis 2. koha!

Palju õnne Reio! 



teisipäev, 11. märts 2025

Emakeelepäeva eel

Täna hommikul tegi 5. klass tõelise üllatuse. Raamatukokku olid kutsutud ka koolikaaslased 4.ndast klassist.

Õpetaja Annely Lemberi juhendamisel oli valminud instseneering Oskar Lutsu komöödiast "Kapsapea". Tore oli, et haaratud oli kogu klass. 

Poole etenduse ajal kuulutati välja vaheaeg ja seejärel läks lugu edasi uute tegelastega. Nii saime peategelase Saamuel Pliuhkami osas, kes igatseb näituse auhinda ning püüab seepärast petta välja saunanaise Krõõda hiigelsuurt kapsapead, näha Robert Ennot ja Rometit. Kahju muidugi, et auhinda ei tulnud, sest näitus peeti ära juba eelmisel nädalal.

Õpetaja Annely tutvustas ka näidendi saamislugu ja saime teada, et "Kapsapea" on eesti näitekirjanduse parim ühevaatuseline komöödia. 

Aitäh armsad viiendikud ja õpetaja Annely!

neljapäev, 6. märts 2025

Rahuloluküsitlus 2025



Aita raamatukogul paremaks saada!

Kultuuriministeeriumi tellimusel ja Eesti Rahvusraamatukogu läbiviimisel toimub 6. märtsist kuni 20. märtsini rahuloluküsitlus, mille eesmärk on teada saada külastajate vajadustest, et saaks seeläbi pakkuda ootustele vastavat raamatukoguteenust.

Raamatukogu külastajatel palutakse hinnata oma viimast raamatukoguteenust ning soovi korral saab lisada, mis meeldis ja mis võiks olla teisiti. Küsitlusele on võimalik vastata nii raamatukogus kohapeal kui ka veebivormi kaudu.

Küsitlus on anonüümne.

Küsitluse link siin





kolmapäev, 5. märts 2025

Etluskonkurss "Rõõmu ja mure vulisev oja olen ma ..."

Täna toimus E. Enno etluskonkursi koolivoor. Žürii kuulas ära kõikide klasside parimad.

Maakonna vooru otsustati saata 

  • 1. klassist Richard Luide
  • 2. klassist Laura Koppe ja Oskar Hugo Hill
  • 3. klassist Greete Mari Miller ja Patrik Kivimäe
  • 4. klassist Robi Emerson Kasemaa
  • 5. klassist Reio Niilo, Johanna Eilpuu ja Helena Nukki
  • 7. klassist Jasper Niilo
  • 8. klassist Mia Amanda Päevakene
  • 9. klassist Miina  Pilvistu
Kõik osalejad said tänukirja ja magusa ampsu. 
Aitäh kõigile õpetajatele, kelle käe all valmisid mõnusad etteasted. 



teisipäev, 4. märts 2025

Vilde kirjandusauhind

 Eduard Vilde 160. sünniaastapäeval kuulutati 60. Villde auhinna saajaks Kristiina Ehin romaaniga "Südametammide taga". Žürii rõhutas selle raamatu vaimukat ja ladusat kirjastiili, raamatu avatust, julgust ning fantaasiamaailma.

südamlikud õnnesoovid! 



Muhvi auhind

 Eesti Lastekirjanduse Keskus kuulutas välja Muhvi auhinna laureaadi, kelleks on ajakirjanik Reet Weidebaum.

Meediaväljaannetest pälvis tunnustuse ajakiri "Hea Laps" 

Palju õnne!


Rohkem infot leiad siit

pühapäev, 2. märts 2025

Fr. Tuglase novelliauhind

 Tänasel Friedebert Tuglase 139. sünniaastapäeval kuulutati Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumis välja tänavused novelliauhinna laureaadid. Palju õnne Brigitta Davigjants (toes "Vaikusse") ka Meiu Münt (teos "Kuidas saada heaks?")

Novelle saab lugeda siit

Fotokollaaž: Eesti Teaduste  Akadeemia. Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus



kolmapäev, 19. veebruar 2025

Külalislaenutajad raamatukogus

Kolmapäeval oli raamatukogu rõõmsat siginat-saginat täis. Raamatukogus oli tunda saabuva sünnipäeva hõngu -  rahvusvärvides lillekimp ja raamatute väljapanek meie oma kodumaa ajaloost. 

Suur rõõm oli tervitada meie oma kooli kodutütreid Kristiina-Liisa Kuslap, Mari Lii Viigipuu ja Loore ai Vettik ning noorkotkas Egert-Enari Rätsep, külalisi Kaitseliidu Lääne malevast ja Naiskodukaitsest.  Meie oma kooli kodutütred ja noorkotkas lugesid tervituseks toredaid mõtteid Eestimaast. Heiki Magnus avas talle kingitud autogrammidega isamaaliste raamatute näituse ja tutvustas vabariigi aastapäeva ettevõtmisi Haapsalus. Seejärel asusid tublid naiskodukaitsjad Kaja Mander ja Egne Lappmaa raamatukogutööd tegema. Armsad külalised proovisid, kuidas käib raamatute laenutamine, tagastamine, otsimine ja riiulitele paigutamine. 

"Töövarjuna" said  oma kätt proovida ka kodutütred ja Egert-Enari.

Aitäh kõigile külalislaenutajatele!

Päev lõppes toreda üllatusega 107-ndale Eesti Vabariigi sünnipäevale pühendatud üritusel osales just 107 külalist. Neist lapsi oli 79 ja laenutati 113 teavikut, neist lastele 76.

Aitäh armas koolipere!














teisipäev, 11. veebruar 2025

Mauri Tapio Kunnas 75

 Ta on Soome karikaturist ja lastekirjanik. On oma raamatuid ise illustreerinud. Tema populaarseima lasteraamatusarja "Koeramägi" tegevus toimub muistese Soomes ning tegelasteks on inimesi meenutavad koerad.

Tule tutvu raamatukogus olevate Mauri Kunnase raamatutega. 






esmaspäev, 10. veebruar 2025

Raamatuseljaluule

Mis siis on üldse raamatuseljaluule või nagu öeldakse ka raamatute virnastamine? 

Raamatuseljaluuleks (inglise keeles book spine poetry) nimetatakse fotot, millel virna laotud raamatute selgadel olevatest pealkirjadest moodustub luuletus. Idee autor on Armeenia-USA päritolu kunstnik Nina Katchadouriani, kes algatas nimetatud luulevormi juba 1993. aastal. 


Meil valmis raamatukogus EESTI KIRJANIKE raamatutest selline tore luule. Tulge pange end ka  proovile :)



reede, 7. veebruar 2025

Kauneimad raamatud 2024

Selgusid konkursside «25 kauneimat Eesti raamatut 2024» ja «5 kauneimat lasteraamatut 2024» võidutööd. 25 kauneima raamatu konkursil osales 86 raamatut ja 5 kauneima lasteraamatu konkursil 57 teost. Kokku 30 võidutööd kahest kategooriast selgusid 143 teose hulgast.   

Vaata rohkem infot siit


kolmapäev, 5. veebruar 2025

Ilon Wikland - 95

 5. veebruaril 2025 saab rahvusvaheliselt tunnustatud illustraator Ilon Wikland 95. aastaseks.

Karlsson ja Väikevend, Röövlitütar Ronja, Bullerby küla lapsed, Lota, Vennad Lõvisüdamed, Kartulilapsed ja paljud teised raamatukangelased on oma välimuse saanud Ilon Wiklandilt. Need tegelased on tuttavad nii vanemale kui nooremale põlvkonnale siin- ja sealpool Läänemerd. Kuigi pärast II Maailmasõda jäi Eesti raudse eesriide taha, ühendas sel ajal Astrid Lindgreni ja Ilon Wiklandi looming meid vaba maailmaga.

Juubeliaasta tõstab esile kunstniku elu ja loomingu, mis jätkuvalt rõõmustab kõiki oma eheduse ja siirusega, läbi erinevate tegevuste.

Rohkem infot leiad siit

Ilon Wiklandi foto autor: Madli Jõks.


Raamatukogus on väljapanek Ilon Wiklandi loomingust.



pühapäev, 2. veebruar 2025

A. H. Tammsaare kirjanduspreemia

 48. korda välja antud Anton Hansen Tammsaare nimelise Järva valla kirjanduspreemia sai kirjanik Lilli Luuk möödunud aastal ilmunud romaani "Ööema" eest.

Palju õnne!



reede, 31. jaanuar 2025

F. Puksoo auhind

 30. jaanuaril Tartu Ülikooli raamatukogus toimunud pidulikul Eesti Raamatu Aasta avaüritusel andis ülikooli rektor Toomas Asser üle Friedrich Puksoo auhinna. Tunnustuse vääriliseks valis žürii ülikooli raamatukogu kauaaegse töötaja Malle Ermeli  koostatud "Tartu Ülikooli raamatukogu 220".

Tunnustati ka ERÜ juubelikogumikku "Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing 100"

Fotot autor Andres Tennus



neljapäev, 30. jaanuar 2025

Eesti Raamatu Aasta avamine

Päev on eriline, sest kõikjal üle riigi tähistatakse Eesti raamatu 500. juubelit ning selle piduliku aasta avamine toimub täna, 30. jaanuaril 2025!

Raamatud on palju enamat kui lihtsalt leheküljed ja kaaned – need on meie keele, ajaloo ja kultuuri kandjad.

Eesti Raamat 500 kõlab uhkelt, sest see märgib viit sajandit eestikeelset teksti, mis on puudutanud eestlasi kui rahvust. Esimene eestikeelne trükiväljaanne pärineb aastast 1525 ning sellest ajast alates on oma emakeeles lugemine ja kirjutamine olnud meie identiteedi osa, kandes edasi meie keelt ja kultuuri põlvest põlve.

Täna oli raamatukogu rõõmsat siginat-saginat täis. Meie raamatukogus oli Raamatu Aasta avamisele pühendatud pidulik kontsert, kus esinesid Ridala kooli puhkpillimängijad, laululapsed ja luuletuste lugejad, meie oma kodukoha kirjanikud ja kirikuõpetaja. Kohal olid kõige suuremad raamatukogu ja raamatute sõbrad. 

Peale kontserti kostitati külalisi kohvilauas imemaitsva kringli ja raamatukujulise tordiga.

Aitäh kõigile!

























Kooslugemise päev

Igal aastal, 30. jaanuaril tähistatakse eesti kirjanduse päeva, mis on ühtlasi kirjanik Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäev. Tänavu saab Tammsaare sünnist 147 aastat. Alates 2023. aastast on see riiklik tähtpäev ja lipupäev.

30. jaanuaril 2025 toimuva kooslugemise päeva raamatuks on valitud Jaan Rannapi „Nublu“

Raamatukogus käisid kooslugemisel 1.-4 klassi õpilased. Tublid neljandikud lugesid vaheldumisi ette "Nublu" 1. peatüki. Peale lugemist oli veel aega raamatutega seotud mõistatusteks ja ringmängudeks. 

Aitäh tublidele lugejatele ja usinatele kuulajatele!